stolarka okienna


Strona główna
Najnowszy numer
Numery specjalne
Archiwum
Ciekawe strony
Prenumerata
i numery archiwalne

Cennik reklam
Katalog firm
Redakcja
Wydawca


Redakcja: Okno
tel. (052) 325-72-21
fax (052)
325-72-22

Wydawca: BUD-MEDIA
85-030 Bydgoszcz
ul. Rumińskiego 6
tel. (0-52) 325-72-20
fax (0-52) 325-72-22

Design by

© 2000




2001 był dla polskiej gospodarki najtrudniejszym okresem od czasu transformacji systemowej w 1989. Pod presją pogarszającej się koniunktury znacznie ucierpiał rynek okien. W 2001 sprzedano tylko 4,7 milionów jednostek okiennych, co oznacza spadek ilościowy na poziomie –9%, jak wynika z najnowszej analizy rynku okien wiedeńskiej firmy consultingowej InterConnection.


Kryzys na polskim rynku okien

W rekordowym roku 1999 sprzedano 5,3 milionów jednostek okiennych. Jednak już rok później, po zniesieniu "dużej ulgi budowlanej" wielu polskich producentów odczuło spadek obrotów. W drugiej połowie 2001 r. nie nadeszła spodziewana poprawa. Sytuacja zaostrzyła się, polski rynek okien skurczył się drastyczne o -9%. Ogółem sprzedano już tylko 4,7 milionów jednostek. Spadek wartościowy był jeszcze gwałtowniejszy i wyniósł -12,4%. Poza ogólnie złą sytuacją w gospodarce europejskiej przyczyną redukcji wartości rynku okien był spadek udziału budownictwa obiektów oraz obniżka przeciętnych cen.

Największą redukcję cenową odnotowano w sektorze okien z PCV. Przeciętne ceny w tym segmencie zmalały o -5%, a w gronie 30 największych producentów okien aż o -7,1%.

Ceny okien drewnianych zmniejszyły się o -3,2%, a okien drewniano- aluminiowych o -2,9%. Natomiast średnie ceny okien aluminiowych, szczególnie wśród 30 największych producentów pozostały na takim samym poziomie. Mimo to, spadek ilościowy o -10,5% uszczuplił znacznie obroty branży okiennej.

W latach 2002 i 2003 spodziewany jest dalszy spadek cen, jednak na wyraźnie mniejszym poziomie. Sytuacja ustabilizuje się w 2004 r. nie tylko ze względu na spodziewane ożywienie koniunktury, ale także z uwagi na ciągłe doskonalenie jakości oferowanych okien oraz dopasowania produkcji do norm UE.

W 2002 r. spodziewany jest dalszy spadek wartościowy rynku o -8,2% oraz ilościowy o -4,9%. Rok 2003 przyniesie odczuwalną poprawę: podczas gdy wartość spadnie jeszcze
o -3,0%, ilość sprzedanych jednostek okiennych zmaleje tylko -0,4%.
W roku 2004 branża okien wyjdzie na prostą.

Jak już w ubiegłych latach, także i w 2001 roku udział renowacji w rynku okien wzrósł ,osiągając 56,9% rynku. Podczas gdy ilość okien na potrzeby nowego budownictwa zmalała
o -9,6%, spadek w zakresie renowacji wyniósł w 2001 "tylko" -8,6%. Tendencja wzrostowa renowacji, podtrzymywana dodatkowo aktualną ulgą remontową, będzie się utrzymywać także w najbliższych latach. Dopiero w 2004 roku udział nowego budownictwa znowu zacznie nieznacznie rosnąć, głównie ze względu na silniejsze impulsy ze strony inwestorów zagranicznych.

Budownictwo mieszkaniowe rozwija się nadal znacznie lepiej niż budownictwo nie-mieszkaniowe. Podczas gdy rynek okien w segmencie prywatnym (domy jedno i dwurodzinne) zmalał w 2001 o -6,3%, redukcja w zakresie budownictwa obiektów (budownictwo mieszkaniowe wielopiętrowe i budownictwo nie-mieszkaniowe) była znacznie wyższa i wyniosła -10,5% r. Udział w rynku budownictwa nie-mieszkaniowego obniżył się zatem do 63,1% rynku i będzie nadal spadał w najbliższych latach. Jeśli prognozy rozwoju gospodarczego dla Polski się sprawdzą, w 2004 roku poprawi się kondycja finansowa krajowych przedsiębiorstw oraz wzrośnie liczba zagranicznych inwestycji bezpośrednich, będzie można się wówczas spodziewać lekkiego wzrostu budownictwa nie-mieszkaniowego.

Według materiałów po raz pierwszy prowadzi PCV. Udział ilościowy okien z tworzyw sztucznych wzrósł mianowicie o +2,3 % i osiągnął 43,6% rynku. Okna drewniane, po spadku ilościowym o -10,8%, osiągnęły już tylko 42,9% rynku. Główną przyczyną tego zjawiska były większe obniżki cen oraz liczniejsze rabaty i promocje w zakresie PCV. Do roku 2004 udział PCV będzie stopniowo wzrastał do poziomu 45% rynku. Natomiast w przypadku okien drewnianych przewiduje się dalszy spadek udziału w rynku o przeciętnie -1,2% rocznie.

Mimo niekorzystnej koniunktury okna z drewna-aluminium zdołały podwyższyć swój udział w rynku o +8% i osiągnąć 1,3% rynku. Podobny wzrost spodziewany jest na przyszłe 2 lata.

W zakresie okien aluminiowych odnotowano spadek udziału o -1,6% do poziomu 12,2 % rynku. W 2002 r. Nastąpi redukcja do 12% rynku, wobec dalszego spadku ilościowego rzędu
-6,4%. W 2003 ilość zmniejszy się tylko -0,4 zaś wartość, przy lekko obniżających się cenach, o -1,7%. 2004 rok przyniesie znowu nieznaczny wzrost rynku aluminium.

W zakresie kanałów dystrybucji rynek rozwija się bez wielkich niespodzianek: udział w rynku handlu wzrósł, zaś udział sprzedaży bezpośredniej, tak jak w ubiegłych latach, zmalał osiągając 46,2% rynku. Również najbliższe lata będą charakteryzować się podobnym rozwojem.

Udział okien sprzedanych w drodze przetargów obniżyła się do 11,5%. Wzrost o +4,9% odnotowała natomiast sprzedaż poprzez markety budowlane, a jej udział w rynku wyniósł 2,3%. Biorąc pod uwagę, że w następnych latach liczba marketów budowlanych ma się podwoić, tempo wzrostu tego kanału dystrybucji może się jeszcze natężyć.

Prognozy do roku 2004 dla polskiego rynku okien nie są różowe. Na bieżący rok 2002 spodziewana jest stagnacja PKB. Dopiero w 2003 r. ma nastąpić wyraźny przyrost o +2,0%
a w 2004 o + 3,5%.

Według prognoz dla polskiego rynku okien wiedeńskiej firmy consultingowej InterConnection do roku 2004 ma nastąpić spadek ilościowy o dalsze -9,8%; wartościowy wyniesie tylko -2,0%. Od 2004 roku będzie można liczyć na poprawę sytuacji. InterConnection szacuje, że w Polsce jest 32,8 milionów okien do wymiany. Potencjał polskiego rynku jest zatem ogromny.

Analiza rynku IC-Market Monitor Panel ® OKNA W POLSCE 2001 jest szczegółową analizą branżową polskiego rynku. Analiza zawiera dane rynkowe według ilości i wartości w latach 1997–2001 oraz prognozy na przyszłość do roku 2004. Poza tym zawiera konkretne dane o utargach i zbycie oraz udziały w rynku 30 wiodących firm w Polsce. Analiza jest dostępna w firmie InterConnection Consulting Group.


DREWNO

PCW

ALUMINIUM

SZKŁO

MASZYNY

AKCESORIA

INNE